Zapomenutý fenomén
Na zdi lze trénovat prakticky všechno. Kromě lobů je možné před tréninkem nebo ve volných chvílích procvičit všechny údery. Je jen na Vás, zda se zaměříte na jeden konkrétní úder, který potřebujete zlepšit nebo pojmete trénink kompletně.
Kde si můžeme na zdi zahrát?
Cvičnou tenisovou zeď jsme připravili v areálu Základní školy Bzenec. Foto.
Dále uvádíme příklad všeobecného hodinového tréninku na zdi. Nezapomeňte, i před samotnou hrou na zdi je třeba se pořádně zahřát a rozcvičit.
5 minut halfvoleje
Dobrá věc na začátek. Pomalu se dostáváte do tempa, zvykáte si n míč a odskoky. Vždy začněte jednou stranou, např. forhendem, a pak přejděte ke kombinacím úderů forhend – bekhend. Ideální vzdálenost si najděte sami, tak, abyste hráli údery opravdu hned po odskoku (pod koleny).
10 minut základní údery
Postupně zvětšujte vzdálenost od stěny. Míče si nechte vyskočit výše, nejlépe do výšky pasu. Kombinujte forhendy a behendy ve volném tempu.
10 minut přesnost
Ideální je, pokud jsou na zdi nakreslené terče. Hrajte vždy jeden úder a zkoušejte se trefovat do trčů. Postupně zvětšujte vzdálenost a rychlost míčů. Dejte si například za cíl, žet nejprve trefíte terč 30x forhendem a pak 30x bekhendem, případně hrajte ta dlouho, až zasáhnete terč 5x (10x) po sobě, pak přejděte k bekhendu.
10 minut základní údery v pohybu
Lze hrát střídavě údery křížem, spotupně přidávejte na rychlosti.
10 minut voleje
Začněte na velmi krátkou vzdálenost forhendem, pak údery vyměňte. Pro ty, kdo chtějí zpevnit zápěstí a předloktí, opakujte volej 500x (250x forhend volej, 250x bekhend volej). Jinak postupně střídejte strany a vzdálenost.
5 minut smeč
Specifický a zřejmě nejoblíbenější cvik. Odrazem od země a následně zdi simulujete vysoký lob soupeře.
Podmínkou pro dobrý trénink, je aby byla na stěně nakreslená síť a terče. Soustřeďte se nejdříve na přesnost a postupně přidávejte rychlost, směr a rotaci podání. Vzdálenost ode zdi lze odhadnout počtem kroků. Od sítě k základní čáře je to zhruba 16 kroků.
Zdroj:Tennis Arena 3/2011