Hlavní menu

Rozcvička

Důležitou přípravou na jakoukoliv pohybovou činnost je rozcvička. Je přípravou celého organismu na zvýšené pohybové zatížení účelně vybranými činnostmi s důrazem na předcházení poškození pohybového aparátu. Úkolem rozcvičení je:

  • zahřát, uvolnit, odstranit nadbytečné napětí ve svalech
  • aktivovat hybný systém
  • uvolnit a rozhýbat kloubní struktury
  • protáhnout svalové skupiny (zejména ty zkrácené – prsní svaly, zadní strana stehen atd.)
  • naladit organismus na specifickou pohybovou aktivitu připravit tělo na dynamické zatížení

Včasným příchodem na trénink cca 15 min před začátkem a správným rozcvičením zkvalitníme přípravu a také ušetříme čas tréninku.

 

Rozcvičku můžeme zahájit skákáním přes švihadlo cca 3-5 minut.
Následovat může atletická abeceda, a to:

Lifting

Při postupném odvíjení chodidla od podložky se pata zvedá až do maximální výše od země, koleno je vysouváno vpřed. Druhá noha protlačuje koleno co nejvíce vzad, což tlačí patu k zemi.

Skipink

Stehno švihové nohy zvedáme do horizontální polohy, trup si udržuje běžecký náklon. Při došlapu na špičku je kotník zpevněn.

Zakopávání

Intenzivní střídavé zašvihávání bérců s minimálním rozsahem pohybu stehen. Paty se téměř nebo úplně dotýkají hýždí. Stehno zůstává v prodloužení trupu. Došlap i odraz je proveden ze špičky, trup je vzpřímený, paže se pohybují běžecky.

Předkopávání

Běh na téměř natažených nohách, došlap provádíme aktivně. Špička je před kontaktem se zemí ve flexi. Odraz je proveden ze špičky co nejrychlejším dopnutím v kotníku, tzv. zahrábnutí pod sebe. Trup vzpřímen, pánev podsazená.

Poskočný klus stranou

Poskočný klus stranou je odrazovým cvičením, kde odraz není mířen k dopřednému pohybu ale k pohybu stranou, jak již název napovídá.

Snad nemusíme dodávat, že tento cvik je třeba provádět na obě strany!

Při poskočném klusu stranou můžeme volit různou práci paží. Buď můžeme při každém odrazu aktivně pomáhat pohybem paží vzhůru, nebo můžeme jednou pažemi hýbat vzhůru dopředu, podruhé dozadu (jak do je i na videu), nebo se dá provádět práce paží jako při běhu, čili jedna paže dopředu, druhá dozadu. Dále můžeme volit variantu, kdy máme upaženo po celou dobu provádění poskočného klusu stranou.

Sounož

odrazy ze špiček, ruce v bok. Provedení vpřed, vzad.

Odrazy po jedné noze

odrazy z jedné nohy, pro výskok pomáhají ruce. Provedení pravou i levou nohou, obojí pouze vpřed.

 

Atletickou abecedu můžeme provádět např. na jedné polovině kurtu od sítě k základní čáře a vracení se k síti využijeme k odpočinku.

 

Nahoru
2014 © Tenisový klub Bzenec
info@tkbzenec.cz
www.tkbzenec.cz
Tenisový areál (viz mapa)
Vracovská 653 Zámecký park
69681 Bzenec 696 81 Bzenec
Mapa: Tenisový klub Bzenec
iz